Võsu kui tuntud kuurortlinn Eesti põhjarannikul

Võsu alevik asub Eesti põhjarannikul, Käsmu lahe lõunakaldal. Lääne-Viru maakonnas Haljala vallas paiknev alevik jääb Tallinnast 75 km kaugusele. Võsu piirkonda kuuluvad külad: Lobi, Lahe, Koolimäe, Koljaku, Korjuse ja Eru. Pärast 2017. aasta haldusreformi sai alevikust Haljala vallahalduskeskus. Alevikus töötavad lisaks postkontorile ja kauplusele veel Võsu lasteaed, Võsu Raamatukogu ja Võsu Kool (põhikool, asutatud 1898).

Võsu Kool tegutseb samas hoones alates 1932. aastast. Hoone ehitati spetsiaalselt kooli vajadusteks. 20. sajandi arhitektuurimälestisena on koolihoone kantud Kultuurimälestiste riiklikku registrisse[3].

Valdavalt väikehoonestusega ja suvemajadega Võsu aleviku keskne ehitis on 1961. aastal valminud Võsu Rannaklubi hoone. Lisaks huviringidele ja rahvamajale tegutseb hoones Haljala vallavalitsus ja käib koos Haljala vallavolikogu.

Asulana on Võsu olnud ajalooliselt tugevalt seotud mererannaga. Alates 19. sajandi teisest poolest kogusid tuntust Võsu kaunid merevaated, liivased kaldad ja männimetsad. Suvituskohana oli Võsu tuntud ka Peterburi ja Moskva prominentide hulgas[4]. Praegugi on ligi 3 km pikkune Võsu mererand eelkõige tuntud selgeveelise merevee, liivase merepõhja ja valge liivaga suplusranna poolest. 2002. aastal andis rahvusvaheline komisjon Võsu rannale kvaliteetset looduskeskkonda tähistava sinilipu.

Tavaliselt ligi pooletuhandelise rahvaarvuga Võsu piirkonna elanikkond suureneb suviti mitmekümmend korda, ulatudes nädalavahetustel ja kultuuriürituste ajal 20 000 inimeseni. Tuntumad iga-aastased kultuuriüritused on Võsu Muusikapäevad, Võsu Rannafestival ja Võsu Glämm.

Võsu avastati Virumaa mõisnike poolt juba 1870 aastal. Kõige enne hakkas Võsul suvitama Peterburi ja Moskva intelligents hiljem liitusid ka krimmid, soomlased ja rootslased. Lisaks muidugi külastajad üle Eesti. Võsu oli väga populaane puhkepaik väga paljutele kuulsustele, näiteks Georg Ots jt. 

Võsu on ajalooliselt tuntud armas kuurort põhjarannikul. Siin on kena supelrand ja ilus loodus. Ümbruskonnas on palju vaatamisväärsusi. Aktiivse- või sportpuhkuse ihalejad leiavad siit samuti oma. Kalamehed saavad Kuradisaare juures kevadel ja sügisel forelli ning lõhet püüda, tormised ilmad meelitavad lohesurfareid. Julgemad sukelduvad meres vanadele vrakkidele.

Kes soovib vaikust ja rahu, sel on võimalik külastada Võsu raamatukogu, võtta endale mõned meelepärased romaanid ja nautida Rannaliiva hoovis oma mõnusat raamatut.

Võsul asub korralik paadisadam, raamatukogu ning palju lõbustus- ja ajaviiteasutusi.

Külastada tasub kindlasti ka ümbruskonna tuntud kohti: Palmse, Sagadi ja Vihula mõisa, Toolse linnusevaremed, Altja kaluriküla ning Käsmu kapteniküla. Huvitava ja puutumatu loodusega võimaldavad tutvuda rohked ning tähistatud RMK matkarajad.

Verified by MonsterInsights